З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Оновлено Національний перелік основних лікарських засобів — Постанова КМУ

  • 10 липня 2017
  • 4879

1 липня 2017 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 16 березня 2017 р. № 180. Відповідно до неї було переглянуто і оновлено Національний перелік основних лікарських засобів.

Національний перелік основних лікарських засобів включає препарати, які відповідають критеріям якості, ефективності та безпеки. Вони забезпечують першочергові потреби медичної допомоги пацієнтів закладів охорони здоров’я щодо лікування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Чи може медзаклад самостійно знищувати наркотичні препарати

Практичні поради
Тетяна Загородна,головний спеціаліст відділу контролю за дотриманням ліцензійних умов діяльності з обігу підконтрольних речовин Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками
Родичі померлого хворого повернули до закладу охорони здоров’я невідкриті ампули наркотичних засобів. Чи має право заклад з ліцензією знищувати їх самостійно, без залучення Нацполіції та визначення методу знищення Держлікслужбою? Адже це суперечить постанові КМУ № 589

Чи можна виписати пацієнту лікарський засіб, що не належить до даного переліку?

Вимоги постанови КМУ № 180 поширюються лише на випадки лікування за рахунок державного та місцевих бюджетів. Якщо пацієнт планує придбати лікарський засіб в аптеці за власні кошти, то  він може не обмежуватися цим переліком.

Важливо зауважити: якщо лікування є амбулаторним, безоплатним, на пільгових умовах, то відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303, рецепт повинен містити лише ті лікарські засоби, які включені до Національного переліку.

Оновлено Національний перелік основних лікарських засобів — Постанова МОЗЧитайте: "Положення про Раду медичних сестер"

Закупівля лікарських засобів

З настанням 1 липня Постанова КМУ від 5 вересня 1996 року № 1071 «Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами охорони здоров'я, що фінансуються з бюджету», яка регулювала державні закупівлі медикаментів, поступилася своєю чинністю Постанові КМУ № 180. Відтепер закладам та установам охорони здоров'я необхідно проводити закупівлі на основі оновленого Національного переліку, якщо вони повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів.

Винятками до вимоги про закупівлю лікарських засобів з Національного переліку є:

  • централізовані закупівлі препаратів, які здійснює Міністерство охорони здоров’я України через спеціалізовані міжнародні організації (у тому числі з орфанних захворювань)
  • пілотний проект щодо реімбурсації препаратів інсуліну до 1 січня 2019 року.

Оновлено Національний перелік основних лікарських засобів — Постанова МОЗЧитайте: "Скільки триває відпустка старшої медичної сестри?"

Понаднормова закупівля

Постановою КМУ № 180 встановлено, що замовники мають право закуповувати лікарські засоби, які не включені до Національного переліку, якщо їхні потреби у ліках з переліку задоволені на 100%.

Рішення про покриття потреб закладу охорони здоров’я у медикаментах, які не увійшли до Національного переліку, приймається замовником самостійно після повної комплектації лікарськими засобами, котрі містяться у Національному переліку. Перевагу слід віддавати тим лікам, котрі є у галузевих стандартах сфери охорони здоров'я.

Оновлено Національний перелік основних лікарських засобів — Постанова МОЗЧитайте: "Журнал обліку інфекційних захворювань: форма № 060/о"

Відстрочки для замовників

4 липня 2017 року Кабмін України ухвалив постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року № 333», для того, щоб замовники мали можливість завершити всі тендерні процедури. Найближчим часом вона набуде чинності.

Відповідно до постанови:

1) Дата початку державних закупівель зареєстрованих в Україні медикаментів, що містяться у Національному переліку для закладів та установ охорони здоров’я, фінансованих державним та місцевим бюджетами, переноситься на 1 вересня 2017 р.

2) Положення про першочергове задоволення потреби в препаратах, що належать до Національного переліку, набере чинності з 1 січня 2018 р.

3) До 1 вересня 2017 року заклади та установи охорони здоров’я можуть провести процедуру закупівлі будь-яких засобів медицини, що зареєстровані в Україні та внесені до Державного реєстру лікарських засобів. У такому випадку дана процедура повинна відповідати тому порядку та вимогам, які діяли до настання цієї дати.

Оновлено Національний перелік основних лікарських засобів — Постанова МОЗЧитайте:  "Накладання гірчичників: алгоритм для медсестер"

Читайте в е-журналі «Довідник головної медичної сестри»:

Мовою закону про раннє виявлення онкозахворювань у населення

Виявляти онкозахворювання в пацієнтів на ранніх стадіях — обов’язок не лише лікарів, а й молодших спеціалістів з медичною освітою. Однак якість їхньої роботи залежить від того, як її організує керівник — головна медична сестра. Що входить до спеціалізованої онкологічної допомоги та які обов’язки головної медичної сестри під час її надання, дізнайтеся з публікації​ 

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх професійних подій!

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Щоб полегшити Вашу роботу, підготувала статтю "Медичні огляди медичних працівників: законодавство, періодичність, документація". 

Скачайте зразки документів та читайте, як організувати медогляди працівників Вашого закладу охорони здоров’я. 

Скачати форми 
Головний редактор
Олена Алехно