«Цифрова трансформація не перетворює медичного працівника на сервіс із надання послуг», — Черниш

14 червня 2021
110
Середній бал: 5 із 5

Електронні інструменти, які запрацювали в системі охорони здоров’я, поліпшують доступ пацієнтів до медичної допомоги. Однак не виключають медпрацівників із цього процесу. Про це під час пресбрифінгу заявив директор департаменту розвитку електронної системи охорони здоров’я НСЗУ Дмитро Черниш

Як працює Електронний реєстр листків непрацездатності

В Україні, нагадав Дмитро Черниш, уже працюють такі електронні інструменти:

  1. Електронний рецепт на «Доступні ліки» — дає змогу отримувати безоплатно або з незначною доплатою лікарські засоби для лікування серцево-судинних захворювань, первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів, лікування діабету ІІ типу та бронхіальної астми
  2. Електронне направлення — дає змогу пацієнту самостійно обирати спеціалізований заклад, в якому отримати послуги за Програмою медичних гарантій, незалежно від місця проживання чи реєстрації
  3. Електронний медичний висновок про народження — документ, який отримують пацієнтки у пологовому будинку після народження дитини, що містить перелік відомостей про малюка, підтверджує його народження та дає змогу батькам користуватися сервісом єМалятко

«Цифрова трансформація не перетворює медичного працівника на сервіс із надання послуг», — Черниш

✅✅✅ СОП «Порядок забору, транспортування, зберігання та оформлення біологічного матеріалу для діагностики ВІЛ/СНІДу»

Ще один електронний сервіс — медичний висновок про тимчасову непрацездатність — повноцінно запрацює з 1 вересня. Адже із 4 червня розпочався поступовий перехід від паперового листка непрацездатності до електронного.

За словами директора департаменту НСЗУ, тепер інформація з медичного висновку про тимчасову непрацездатність автоматично передаватиметься до реєстру електронних листків непрацездатності Пенсійного фонду України (ПФУ). Якщо пацієнт має право на відшкодування у зв’язку з непрацездатністю, то інформація йде далі — до системи Фонду соціального страхування (ФСС).

«Таким чином, лікар займається виключно медичною частиною та не заповнює жодної адміністративної інформації про роботодавця, його назву, адресу тощо. Пацієнту не потрібно турбуватись, що він може вказати назву місця роботи некоректно і через це доведеться виправляти документ», — пояснив Дмитро Чернищ.

При цьому, зауважив директор департаменту НСЗУ, медична інформація до системи ПФУ та ФСС не передається.

«Цифрова трансформація процесів охорони здоров’я насамперед поліпшує доступ до медичної допомоги для пацієнтів. Вона допомагає пацієнтам отримувати якісні медичні послуги. Але не перетворює медичного працівника на сервіс із надання послуг. І не виключає лікаря із процесу надання медичної допомоги», — наголосив Дмитро Черниш.

Наприклад, якщо пацієнт записався на прийом, щоб оформити довідку для майбутнього першокласника, це не означає, що педіатр має автоматично видати такий документ, без огляду дитини та заключнь необхідних вузьких спеціалістів, пояснив директор департаменту НСЗУ.

Електронний рецепт на «Доступні ліки» пацієнт може отримати і по телефону, не відвідуючи лікаря. Однак лише в тому разі, коли лікар раніше вже установив йому відповідний діагноз і призначив схему лікування. Електронний листок непрацездатності також лікар має видати лише тоді, коли оглянув пацієнта і встановив діагноз.

Електронні сервіси дають змогу пацієнту планувати візити до медичного закладу та уникнути черг у поліклініці. Однак не гарантують право пацієнта отримати певну медичну допомогу поза чергою.

«Електронне направлення дозволяє обрати будь-який заклад, щоб потрапити на консультацію до певного лікаря. Але пацієнт має попередньо записатися на прийом до такого лікаря і прийти на запланований час», — навів приклад Дмитро Черниш.

Насамкінець він анонсував, що 2021 року з’являться ще два електронні інструменти: заплановано запустити Ковідний сертифікат та електронний кабінет пацієнта.

Нагадаємо, НСЗУ створює просвітницький мультсеріал про електронні лікарняні: дивіться першу серію.

За матеріалами фейсбук-сторінки НСЗУ

logo