Наказ № 413 втратив чинність. Чи продаватимуть ліки без рецепта?

6 липня 2022
1198
Середній бал: 5 із 5

МОЗ визнало таким, що втратив чинність, наказ «Деякі питання обігу та відпуску лікарських засобів в умовах воєнного стану» від 04.03.2022 № 413 (далі — Наказ № 413). Відповідне рішення МОЗ закріплене наказом МОЗ від 21.06.2022 № 1076

Наказ № 413 втратив чинність. Чи продаватимуть ліки без рецепта?

Наказ № 413 дозволяв до закінчення воєнного стану продавати без рецепта лікарські засоби, які згідно з інструкцією про медичне застосування підлягають відпуску за рецептом. Виняток становили ліки, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини та виписуються на рецептурних бланках форми № 3. Водночас працівників аптек та їх структурних підрозділів Наказ № 413 зобов’язував надавали фармацевтичну допомогу пацієнтам під час відпуску ліків без рецепта.

Наркотичні лікарські засоби: зміни для ліцензіатів

Утім це не означає, що тепер пацієнти не зможуть придбати рецептурні ліки без рецепта. Адже з 12 травня аналогічні норми містять Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджені постановою КМУ від 30.05.2016 № 929 (далі — Ліцензійні умови).

Нагадуємо, що КМУ відкоригував Ліцензійні умови постановою від 07.05.2022 № 542. Відтепер особливості виробництва, імпорт і торгівлю лікарськими засобами у період воєнного стану визначає пункт 31-1 Ліцензійних умов. Він так само дозволяє відпускати рецептурні ліки без рецепта лікаря. Для цього працівники аптеки надають пацієнту роз’яснення, як такі лікарські засоби застосовувати за інструкцією.

Як і раніше, цей дозвіл не поширюється на відпуск:

  • лікарських засобів, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів
  • лікарських засобів за бюджетні кошти

Тобто разом із Наказом № 413 втрачають чинність лише продубльовані норми. А пацієнти і далі зможуть придбати ліки без рецепта.

Раніше ми розповідали про стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2022 роках. 

Підготувала Ольга Дубина,
головний редактор Expertus: Медзаклад

 

logo