Положення про центр ПМСД оновили. А статут?

29

Запитання

Статут нашого центру ПМСД розроблено відповідно до наказу МОЗ України від 29.06.2011 № 384 «Про затвердження Примірного статуту Центру первинної медико-­санітарної допомоги» (чинний, змін не внесено). Проте нещодавно набрав чинності наказ МОЗ України від 29.07.2016 № 801 «Про затвердження Положення про центр первинної медичної (медико­санітарної) допомоги та положень про його підрозділи» . Чи потрібно розробити новий статут/внести зміни у старий?

Відповідь

Статут є установчим документом юридичної особи, на підставі якого вона провадить свою діяльність та є суб’єктом цивільних правовідносин.

Центр первинної медичної (медико­-санітарної) допомоги, окрім статуту, може діяти також на основі положення. При цьому таке положення як установчий документ слід відрізняти від внутрішнього положення, у якому детальніше описують медичну функцію та організаційну структуру закладу.

Положення про центр ПМСД оновили. А статут?Читайте: "Розробляємо статут медичного закладу"

Наприклад, стандартами акредитації закладу охорони здоров’я, затвердженими наказом МОЗ України від 14.03.2011 № 142, передбачено наявність одночасно і статуту, і положення. Це означає, що такі документи мають різне значення та юридичну силу.

Статут (положення) центру ПМСД затверджує власник майна (засновник), тобто відповідна місцева рада або уповноважений нею орган.

Установчий документ має містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству. Внесення змін до установчого документа юридичної особи оформляють шляхом викладення його в новій редакції (відповідно до ст. 15 Закону України від 15.05.2003 № 755­IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»).

Положення про центр ПМСД оновили. А статут?Читайте: "Обираємо пластиковий посуд для пацієнтів медичного закладу"

Статут суб’єкта господарювання має містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів (не характерно для комунальних закладів), порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їхню компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб’єкта господарювання, а також інші відомості, пов’язані з особливостями організаційної форми суб’єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству (відповідно до ч. 4 ст. 57 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436­IV (ГКУ).

Отже, затверджувати нову редакцію статуту необхідно лише у тих випадках, коли змінено зазначені вище положення (наприклад назва, мета, предмет діяльності, засновник) або ж відбувається перерозподіл повноважень щодо управління закладом.

Положення про центр ПМСД оновили. А статут?Читайте: "Реабілітаційне середовище і його значення для пацієнтів"

Примірний статут Центру первинної медико-­санітарної допомоги, затверджений наказом МОЗ України від 29.06.2011 № 384, є орієнтиром для підготовки установчого документа і має рекомендаційний характер.

Наказом МОЗ України від 29.07.2016 № 801 затверджене нове Положення про центр первинної медичної (медико­санітарної) допомоги (далі — Положення), яким визначено основні завдання та напрями діяльності, права та обов’язки, управління, організаційну структуру тощо. Відповідно був скасований наказ МОЗ України від 04.11.2011 № 755 «Про затвердження Положення про центр первинної медичної (медико­-санітарної) допомоги та положень про його структурні підрозділи».

Істотних змін у зв’язку із прийняттям нового Положення не відбулося, як з точки зору господарського чи бюджетного законодавства, так і в порівнянні із попереднім положенням. Тому затверджувати нову редакцію статуту ЦПМСД немає потреби.

Положення про центр ПМСД оновили. А статут?Читайте: "Мануальна терапія: законодавство та поради практиків"

Накази МОЗ України здебільшого визначають особливості функціонування відповідного виду закладу охорони здоров’я, а статут має на меті закріпити правовий статус юридичної особи як суб’єкта господарювання та принципи управління нею.

А такі питання врегульовано ГКУ, Законом України від 21.05.1997 № 280/97­ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 № 2456­VI, Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755­VI та Законом України від 15.05.2003 № 755­IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Так, сам факт прийняття нового положення про Центр первинної медико­-санітарної допомоги не тягне за собою обов’язку переглядати статут закладу та вносити у нього зміни.

Одночасно, варто звернути увагу на питання приведення установчого документа до вимог податкового законодавства в частині неприбуткових організацій.

Зокрема, установчий документ неприбуткової організації має:

  • містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;
  • передбачати передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення; відповідно до п. 133.4.1 Податкового кодексу України).

Положення про центр ПМСД оновили. А статут?Читайте: "Диспансеризація: організація заходів, відповідальність та порядок проведення"

Центр ПМСД за своїм статусом також є неприбутковою установою, на яку поширюються ці вимоги.

З іншого боку, бюджетні установи не обов’язково мають приводити свої установчі документи до вимог п. 133.4.1 Податкового кодексу України і мають бути включені до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі положень законодавства, зокрема бюджетного (згідно з листом Державної фіскальної служби України від 08.11.2016 № 35754/7/99­99­12­02­01­17). 



Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Новий номер УЗОЗ»

Електронна книга «Нові протоколи медичної сестри: аналізуємо проект»

для передплатників е-журналу «Довідник головної медичної сестри»

Читати книгу

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.




© Медична справа, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


 


  • Ми в соцмережах

Вітаємо на порталі! І даруємо санбюлетені

Зареєструйтеся — і гайда до розділу «Санбюлетені»:

• Ризики в роботі медичної сестри — вірусний гепатит В

• Перша допомога у випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ

Скачуйте безплатно
розміщуйте на інфостендах медичного закладу

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І користуйтеся матеріалами порталу «Медична справа»!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль