Чи має право анестезистка проводити заміну кисневих балонів

82

Запитання

Чи входить до функціональних обов’язків медичної сестри — анестезистки подача кисню хворим по відділеннях лікарні, заміна кисневих балонів та підключення їх до кисневої мережі у випадку заміни балонів, а також закису азоту. Чи можна вписати такі обов’язки в її посадову інструкцію?

Відповідь

Насамперед варто розрізняти такі поняття, як «обслуговування» та «експлуатація».

Заміна кисневих балонів та підключення їх до кисневої мережі у випадку заміни балонів тощо — це обслуговування, метою якого є підтримання роботоздатності або справності виробу під час використання за призначенням.

А от під’єднання пристрою до пацієнта, увімкнення/вимкнення подачі кисню тощо — це вже експлуатація.

Так, відповідно до підрозділу 24 розділу «Фахівці» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.03.2002 № 117, сестра медична — анестезист:

  • здійснює професійну діяльність під керівництвом лікаря або самостійно;
  • готує до роботи приладдя та відповідну апаратуру;
  • спостерігає за діяльністю серця, мозку, диханням, температурою під час операції;
  • здійснює спостереження та догляд за хворими в ранньому післяопераційному періоді;
  • веде документацію при проведенні знеболювання;
  • володіє прийомами реанімації при гострій серцево-судинній, нирковій та печінковій недостатності, шоку, коматозних станах тощо.

Отже, у функціональні обов’язки сестри медичної-анестезиста не входить обслуговування кисневої апаратури. А от експлуатація цілком відповідає пунктам «готує до роботи приладдя та відповідну апаратуру», «проводить підготовку хворого до наркозу».

Для експлуатації кисневого обладнання медична сестра має пройти інструктаж з охорони праці під час роботи з кисневим обладнанням (як посудинами, що працюють під тиском).

У медичних закладах задля організації роботи з балонами (як посудин, що працюють під тиском) та пов’язаним з ними обладнанням потрібно визначати навчених відповідальних інженерно-технічних працівників та обслуговуючий персонал (п. 7.1.1 Правил безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, НПАОП 0.00-1.59-87).

Чи має право анестезистка проводити заміну кисневих балонівЧитайте: "Профілактика післяопераційних інфекцій"

  

Зокрема, потрібно призначити працівника з нагляду за технічним станом і безпечною експлуатацією балонів (п.7.1.3-7.1.5 НПАОП 0.00-1.59-87) та працівника, відповідального за справний стан і безпечну дію балонів (п. 7.1.6 НПАОП 0.00-1.59-87).

За невеликої кількості підконтрольних балонів (до 10 балонів) обов’язки може суміщати одна особа.

Обслуговування посудин, що працюють під тиском, входить до Переліку робіт з підвищеною небезпекою (п. 63 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15).

До робіт з обслуговування балонів допускається особа, яка пройшла медичний огляд, інструктаж, навчання та перевірку знань з питань безпечного поводження з посудинами (балонами) (п. 7.2.1 НПАОП 0.00-1.59-87).

Допуск персоналу до самостійного обслуговування балонів оформлюється наказом по закладу, має також бути розроблена інструкція з режимів роботи та безпечного обслуговування посудин (балонів) (п. 7.2.5, п. 7.2.6 НПАОП 0.00-1.59-87).



Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Новий номер УЗОЗ»

Електронна книга «Нові протоколи медичної сестри: аналізуємо проект»

для передплатників е-журналу «Довідник головної медичної сестри»

Читати книгу

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.




© Медична справа, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


 


  • Ми в соцмережах

Вітаємо на порталі! І даруємо санбюлетені

Зареєструйтеся — і гайда до розділу «Санбюлетені»:

• Ризики в роботі медичної сестри — вірусний гепатит В

• Перша допомога у випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ

Скачуйте безплатно
розміщуйте на інфостендах медичного закладу

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І користуйтеся матеріалами порталу «Медична справа»!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль